sally-duckRetriiverite tõukatse mõõdab koera saagi- ja retriiveriinstinkte. Tegemist ei ole niivõrd katsega kui rohkem iseloomutestiga, mille lõpus saab koer tulemuse – kas sooritatud või mitte sooritatud. Katsetel saavad osaleda üle 8 kuu vanused koerad.
Katsel hinnatakse koera sotsiaalset käitumist, ujumistahet, äratoomistahet, otsimisindu, lõugade haaret, saagi tagastamist, reageerimist püssilasule, jäljestamist ja koostööd juhiga.

Miks tasub tõukatseid sooritada?
Tõukatse sooritanud koer saab rahvusvahelise töösertifikaadi, mis on üheks eelduseks tšempionitiitli kinnitamiseks. Lisaks on katse sooritanud koera võimalik registreerida retriiverite töökatsele (Working Test) ja näitustel kasutusklassi.

Tõukatse sooritamine on oluline kriteerium koera aretusväärtust hinnates.
Lisaks sellele on metsastuskoolitus nii mõnegi koera jaoks see nädala suursündmus, sest seal saavad nad ennast tõestada ja oma instinkte välja elada. Harjutada on tore ja koerad naudivad tööd

Kuigi tõukatsed on nn retriiverite iseloomutest, on siiski põhjust eelnevalt harjutada. Ennekõike läheb vaja elementaarset sõnakuulelikkust: rihma otsas liikumine, juurdetulemine ja kohal istumine on vajalikud enne tõukatsete harjutusi.

Tõukatsete sooritamiseks ei pea tundma tõukatsete käiku peast, kohtunik juhendab osavõtjat niikuinii. Enne kui tõukatsetele minna, võiks aga koera kindlasti harjutada saagiga (nii erinevate lindude kui ka jänesega).

Eestis saab sooritada tõukatsed ka dummydega (harjutusvahendid), tõukatse käik on samasugune, aga saagi asemel kasutatakse siis dummysid.

SELLINE NÄEB SIIS VÄLJA TÕUKATSE

1. Sotsiaalne käitumine
Kohtunik kogub enda juurde, eelistatavalt tõukatsete toimumiskoha lähedale koerad nende juhtidega (vähemalt neljakaupa). Siis räägitakse lühidalt katsete toimumise järjekorrast ja korraldusest ja kohtunik samal ajal tutvub koertega. Koertelt eeldatakse sotsiaalset ja sõbralikku käitumist.
Selle järel minnakse maastikule, kus koerad hakkavad individuaalselt katset sooritama nii, et teised koerad ei ole nägemisulatuses.

2. Veetöö
Koerad peavad tooma veest kaks lindu. Esimene lind visatakse rannalt. Enne teist viset lastakse pauk püssist. Koeral peaks olema võimalik näha seda meest, kes laseb paugu. Teine lind visatakse vette paadist nii, et äratoomise distantsiks oleks vähemalt 20 m. Koer peaks tooma linnud vähemalt veepiirile.

3. Äratoomine
Kui koer on sooritanud veetöö, jätkab ta katset äratoomise ülesandega, mis peaks asuma lähedal. Maaalale on paigutatud eelnevalt viis lindu nii, et lühim äratoomise distants on vähemalt 50 m. Kui koer on pandud saatmiskoha lähedale istuma, lastakse jälle püssist lask. Kuues lind visatakse nii, et koer võib saada aimu lendamisest, aga ei pruugi näha kukkumiskohta. Kui abilised on eemaldunud maaalalt, annab kohtunik loa saata koer tooma. Koeral lastakse tuua ära nii mitu lindu, et kohtunik veendub tema oskustes. Koer peaks tooma linnud juhi lähedalt, eelistatavalt loomulikult kätte.

4. Jälje ajamine
Peale äratoomist annab kohtunik suulise hinnangu koera töö kohta ja annab teada, kas too saab edasi, jälge ajama. See eeldab seda, et kõik senised ülesanded on sooritatud. Jälg veetakse jänesega koertele peale seda, kui kõik on sooritanud veetöö ja äratoomise. Jälg on umbes 80 m pikk ja on veetud maastiku loomulikke erisusi arvestades. Kui koer on jäljel, peavad teised koerad olema peidus. Koer peab jänese ise leidma ja tooma juhile.

HINDAMINE
Vead, mille korral katse katkestatakse:

  • täiesti ebapiisav töötahe
  • ilmselge paugukartlikkus
  • saagi toomisest keeldumine, äratoomiste poolelijätmine või pidev pillamine
  • saagi lõhkumine
  • keeldumine veetööst
  • agressiivsus inimeste või teiste koerte vastu
  • pidev häiriv vingumine või haukumine
  • juhi kontrolli alt väljumine
  • nii puudulik koostöö, et katse sooritamine ei õnnestu.

Katsete läbimiseks nõutakse, et koer läbiks kõik hindamiskohad tulemusega “sooritatud”. Kohtunik võib proovida mõnda kohta mitu korda, et veenduda koera oskustes. Koerale antakse head võimalused sooritada ülesanne. Kohtunik võib ka koera aidata oma äranägemise järgi.
Koer, kes sooritab tõukatse, saab vastava diplomi.

Eesti Retriiverite tõuühing kodulehelt leiad katsete reeglid:

Edu harjutamisel! Kui vajad abi või sul on küsimusi, võta julgelt ühendust!