sally-duckRETRIIVERITE TÕUKATSE

Retriiverite tõukatse mõõdab koera saagi- ja retriiveriinstinkte. Tegemist ei ole niivõrd katsega kui pigem iseloomutestiga, mille lõpus saab koer tulemuse – kas sooritatud või mitte sooritatud. Katsetel saavad osaleda üle 8 kuu vanused koerad.

Katsel hinnatakse koera sotsiaalset käitumist, ujumistahet, äratoomistahet, otsimisindu, lõugade haaret, saagi tagastamist, reageerimist püssilasule, jäljetööd ja koostööd juhiga.

Miks tasub tõuomaste katsete jaoks treenida ja katsel osaleda?

  1. Retriiveritel panevad tõuomased koolitused ja katsed silmad särama. Tänapäeva maailmas on vähe neid tõuge, kes saavad päriselt teha igapäevaelus seda, mille jaoks nad on loodud. Tõuomased katsed aitavad hoida oma koera aktiivse, tegusa ja koostöövalmina. Treenimine suurendab koera ja koerajuhi vahelist koostööd ja üksteisemõistmist.
  2. Tõukatse sooritamine on oluline kriteerium koera aretusväärtust hinnates.
  3. Tõukatse sooritanud koer saab rahvusvahelise töösertifikaadi, mis on üheks eelduseks tšempionitiitli kinnitamiseks. Lisaks on katse sooritanud koera võimalik registreerida retriiverite töökatsele (Working Test) ja näitustel kasutusklassi.

Kuigi tõukatsed on nn retriiverite iseloomutest, on siiski põhjust eelnevalt harjutada. Ennekõike läheb vaja elementaarset sõnakuulelikkust: rihma otsas liikumine, juurdetulemine ja kohal istumine on vajalikud enne tõukatsete harjutusi.

Tõukatsete sooritamiseks ei pea tundma tõukatsete käiku peast, kohtunik juhendab osavõtjat ning selgitab iga ülesande enne sooritust lahti. Enne kui tõukatsetele minna, võiks aga koera kindlasti harjutada saagiga (nii erinevate lindude kui ka jänesega).

Eestis saab sooritada tõukatsed ka dummydega (harjutusvahendid), tõukatse käik on samasugune, aga saagi asemel kasutatakse siis dummysid.

SELLINE NÄEB VÄLJA RETRIIVERITE TÕUKATSE

1. Sotsiaalne käitumine
Kohtunik kogub enda juurde tõukatsete toimumiskoha lähedale koerad nende juhtidega (vähemalt neljakaupa). Siis räägitakse lühidalt katsete toimumise järjekorrast ja korraldusest ja kohtunik samal ajal tutvub koertega. Koertelt eeldatakse sotsiaalset ja sõbralikku käitumist.
Selle järel minnakse maastikule, kus koerad hakkavad individuaalselt katset sooritama nii, et teised koerad ei ole nägemisulatuses.

2. Veetöö
Koerad peavad tooma veest kaks lindu. Esimene lind visatakse rannalt. Enne teist viset lastakse pauk püssist. Koeral peaks olema võimalik näha püssimeest. Teine lind visatakse vette paadist nii, et äratoomise distantsiks oleks vähemalt 20 m. Koer peaks tooma linnud vähemalt veepiirile.

3. Otsing
Kui koer on sooritanud veetöö, jätkab ta katset otsinguülesandega. Maaalale on paigutatud eelnevalt viis lindu nii, et lühim äratoomise distants on vähemalt 50 m. Koer istub rihmastatult koerajuhi kõrval, püssimees teeb lasu, millega koos visatakse kuues lind sellisel moel, et koer näeb viset, aga ei pruugi näha kukkumiskohta. Kui abilised on maastikult eemaldunud, annab kohtunik loa saata koer linde otsima. Koeral lastakse tuua ära nii mitu lindu, et kohtunik veendub tema oskustes. Koer võiks olla töös piisavalt iseseisev, et leida ja tuua ära ka kõige kaugemale paigutatud lind. Koer peaks tooma linnud juhi lähedale, eelistatavalt loomulikult kätte.

4. Jälje ajamine
Peale äratoomist hindab kohtunik suuliselt koera tööd ja annab teada, kas koer lubatakse edasi jäljele. See eeldab seda, et kõik senised ülesanded on sooritatud. Jälg veetakse jänesega koertele peale seda, kui kõik koerad on järgemööda sooritanud veetöö ja otsingu. Jälg on umbes 80 m pikk ja on veetud maastiku loomulikke erisusi arvestades. Kui koer on jäljel, peavad teised koerad olema peidus. Koer peab jänese ise leidma ja tooma juhile.

HINDAMINE
Vead, mille korral katse katkestatakse:

  • täiesti ebapiisav töötahe
  • ilmselge paugukartlikkus
  • saagi toomisest keeldumine, äratoomiste poolelijätmine või pidev pillamine
  • saagi lõhkumine
  • keeldumine veetööst
  • agressiivsus inimeste või teiste koerte vastu
  • pidev häiriv vingumine või haukumine
  • juhi kontrolli alt väljumine
  • nii puudulik koostöö, et katse sooritamine ei õnnestu.

Katsete läbimiseks nõutakse, et koer läbiks kõik hindamiskohad tulemusega “sooritatud”. Kohtunik võib proovida mõnda kohta mitu korda, et veenduda koera oskustes. Koerale antakse head võimalused sooritada ülesanne. Kohtunik võib ka koera aidata oma äranägemise järgi.
Koer, kes sooritab tõukatse, saab vastava diplomi.

Eesti Retriiverite tõuühing kodulehelt leiad katsete reeglid:

Edu harjutamisel! Kui vajad abi või sul on küsimusi, võta julgelt ühendust!